بک‌ لینک چیست؟ تاثیر بک لینک بر سئو و نحوه ایجاد بک لینک

زمان مطالعه: 16 دقیقه
بک‌ لینک چیست

فهرست مطالب

بک لینک (Backlink) یکی از پرکاربردترین واژگان مورد استفاده در دنیای بهینه سازی موتورهای جستجو است. بسیاری از کسانی که به تازگی وبسایت خود را راه اندازی کرده‌اند احتمالا کلمه بک لینک به گوششان خورده است و به دنبال درک معنا و مفهوم پشت آن هستند.بک لینک چیست و لینک سازی چه معنایی دارد؟ بک لینک عبارتست از لینک‌های موجود در سایر سایت‌ها که کاربر با کلیک روی ‌آن‌ها به یکی از صفحات سایت شما هدایت می‌شود.

در این مطلب ابتدا به توضیح مفهوم بک لینک خواهیم پرداخت. سپس در مورد اهمیت بک لینک‌ها، تفاوت بک لینک خوب با بک لینک بد و نحوه بررسی بک لینک های سایت صحبت خواهیم کرد. در انتها روش‌هایی را برای نحوه دریافت بک لینک‌های بیشتر به شما پیشنهاد خواهیم داد.

rocket
سایتت به سئو نیاز داره؟
هر سایتی برای رتبه گرفتن، به سئو نیاز داره. اگر تا الان روی سئوی سایتت کاری نکردی، بهتره که از همین امروز شروع کنی.

بک لینک چیست؟

بک‌ لینک (Backlink) در واقع لینک یا پیوندی است از صفحه‌ای در یک سایت به یک سایت دیگر. اگر کسی در سایتش لینک سایت شما را قرار دهد، شما یک بک‌ لینک از آن‌ سایت گرفته‌اید و اگر شما لینک آن‌ها را در سایتتان بگذارید، یک بک‌لینک به آن‌ها داده‌اید. نام دیگر بک لینک، لینک‌های ورودی است.

پیش از پیدایش موتورهای جستجو، بک لینک‌ها تنها یک المان ناوبری بودند. با ظهور موتورهای جستجوی مختلف، این المان ابتدایی اهمیت حیاتی برای سئو سایت‌ها پیدا کرد. در بخش بعدی به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

بک لینک چیست
بک لینکها المانی حیاتی در پیمایش صفحات وب توسط کاربران هستند.

چرا بک‌لینک‌ها مهم هستند؟

بک‌لینک‌ها به طور کلی از ۳ جنبه مفید و مهم‌اند:

1. موثر در رتبه‌بندی

موتورهای جستجو از جمله گوگل، بک‌لینک‌ها را به چشم رای اعتماد کاربران می‌بینند. با این دیدگاه می‌توان گفت سایتی که رای اعتماد بیشتری داشته باشد، از شانس بیشتری برای رتبه گرفتن در گوگل برخوردار است.

لینک مثل رای اعتماد
بک لینک رای اعتماد در گوگل

نتایج تحقیقات مرتبط نیز گویای همین امر است. در تحقیقاتی که روی تاثیر بک‌لینک روی رتبه سایت‌ها انجام شده، نتایج نشان دهنده ارتباط مستقیم و قوی تعداد بک‌لینک یک سایت از دامنه‌های واحد، با ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجوی آن سایت دارد. بک لینک‌های با کیفیت منجر به افزایش رتبه یک سایت در نتایج جستجوی گوگل می‌شوند. علی‌رغم تغییرات گسترده و دائمی در الگوریتم گوگل، ساخت بک لینک‌های با کیفیت همچنان بخش اعظمی از استراتژی‌های سئو را تشکیل می‌دهد و لینک ‌سازی موثر یکی از الزامات در بهبود سئو سایت و افزایش رتبه گوگل است.

2. بهبود امکان دیده شدن

موتورهای جستجو با بررسی صفحاتی که قبلا شناسایی کرده‌اند و بررسی لینک‌های موجود در آن‌ها به کشف صفحات و محتوای جدید می‌پردازند. از آنجا که گوگل و دیگر موتورهای جستجو به صفحات پربازدید و مشهور بیشتر از دیگر سایت‌ها سر می‌زنند، اگر سایت شما بک‌لینکی از یک سایت یا یک صفحه پربازدید داشته باشد، احتمال دیده شدنش توسط گوگل بیشتر می‌شود.

تاثیر بک لینک در بهبود بودجه خزش و ایندکس شده سریعتر توسط ربات گوگل

اگر هیچ بک لینکی از سایت شما در دیگر سایت‌ها وجود نداشته باشد پیدا کردن سایت شما برای ربات خزنده گوگل دشوارتر خواهد بود اما غیرممکن نیست.

خوب است بدانید:
ایجاد بک لینک یکی از راه‌های تسریع در فرایند ایندکس شدن صفحات یک سایت در گوگل و افزایش بودجه خزش است. بسیاری از مدیران سایت‌های نوپا از این روش برای تسریع در فهرست شدن صفحات توسط گوگل استفاده می‌کنند.

3. افزایش ترافیک ارجاعی

دلیل وجود بک‌لینک‌ها هدایت کاربران به منابع مفید و با کیفیت است. به همین خاطر است که قابل کلیک کردن هستند. وقتی کسی روی لینک سایت شما که در یک سایت دیگر گذاشته شده کلیک می‌کند، در واقع شما ترافیک ارجاعی (Referral Traffic) دریافت می‌کنید. شما می‌توانید با مراجعه به قسمت Referral Traffic در گوگل آنالیتیکس کاربرانی که از طریق بک‌لینک‌ها به سایت شما وارد شده‌اند را ببینید.

در واقع شما می‌توانید با ایجاد بک لینک در وبسایت‌های دیگر ترافیک بیشتری را روی سایت خود ایجاد کنید و مخاطبان بیشتری را جذب کنید. بطور کلی ترافیک ارجاعی از سایر سایت‌ها نرخ پرش کمتری دارد.

بک‌لینک خوب کدام است؟

پیش از آنکه وارد جزییات بیشتری در مورد تشخیص کیفیت بک لینک‌ها شویم. خوب است بدانید که در رابطه با بک لینک‌ها در سال‌های اخیر تغییرات گسترده‌ای اتفاق افتاده است. در گذشته دریافت بک لینک بی کیفیت و اسپم منجر به افزایش رتبه سایت در گوگل می‌شد. اما با انتشار الگوریتم پنگوئن توسط گوگل، تغییرات مهمی در حوزه بک لینک و لینک سازی اتفاق افتاد. بطور کلی همه‌ی بک‌لینک‌ها یکسان نیستند. ملاک‌هایی برای تشخیص بک‌لینک خوب از بک‌لینک بی‌کیفیت وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مرتبط بودن سایت

گوگل برای بک‌لینک‌های مرتبط ارزش بیشتری قائلی است، زیرا احتمال کلیک کردن کاربران روی آن‌ها بیشتر است. منظور از بک‌لینک مرتبط چیست؟ فرض کنید یک ساعت‌فروشی دو بک‌لینک از دو سایت داشته باشد. اولی سایتی درباره گربه‌ها و دیگری سایتی برای فروش باتری. در این مورد، بک‌لینک دومی ارزش بیشتری نسبت به اولی دارد چون مرتبط‌تر است.

این اصل برای آدرس دامنه هم صدق می‌کند. کسی که در حال مشاهده سایتی مانند watches.ir است احتمال بیشتری دارد که روی لینک سایت فروش ساعت کلیک کند تا کسی که در حال بازدید سایتی مانند cats.ir است.

اعتبار سایت بالا

بک‌لینک‌هایی که از سایت‌های قوی‌تر گرفته می‌شوند، نسبت به سایت‌های ضعیف‌تر معمولا «اعتبار» بیشتری با خود به همراه می‌آورند. اعتبار یک صفحه ارتباط مستقیمی با ترافیک ارگانیک آن دارد. منظور از ترافیک ارگانیک همان ترافیک ناشی از کلیک روی لینک یک سایت در نتایج سرچ گوگل است. با این وجود، بک‌لینک‌هایی که از یک سایت معتبر گرفته می‌شوند، لزوما همواره اعتبار بیشتری به ارمغان نمی‌آورند.

گوگل اعلام کرده که «اعتبار»ی که از یک صفحه به لینک‌های خارجی آن انتقال داده می‌شود، به طور مساوی بین همه لینک‌ها تقسیم می‌شود. بنابراین در اینجا تعداد لینک‌های موجود در آن صفحه نیز اهمیت پیدا می‌کند. اگر از دو صفحه با اعتبار کاملا یکسان بک‌لینک داشته باشید که یکی از آن‌ها لینک‌های خارجی بیشتری دارد، اعتباری که از صفحه‌ی دیگر (با لینک‌های کمتر) به سایت شما داده می‌شود بیشتر خواهد بود.

عصاره لینک
در تصویر بالا دریافت بک لینک از صفحه B بدلیل لینک پروفایل بهتر مفیدتر است.

ترافیک بالای سایت

بک‌لینک از صفحاتی که ترافیک بالایی دارند، معمولا ترافیک بیشتری را نسبت به صفحات کم‌ترافیک روانه سایت شما می‌کند. اما سوال اصلی این است که آیا بک‌لینک از صفحات پرترافیک تاثیر مثبتشان روی رتبه‌ سایت شما بیشتر از بک‌لینک از یک صفحه کم‌ترافیک‌تر است؟

پاسخ به این سوال را می‌توان در نتایج مطالعات Ahrefs یافت:

به طور خلاصه، ارتباطی هرچند کوچک اما مشخص بین رتبه و بک‌لینک از صفحات با ترافیک ارگانیک وجود دارد. با این وجود، به نظر می‌رسد تعداد خالص بک‌لینک‌ها از یک سایت واحد و اعتبار صفحه اهمیت بیشتری دارند.

موقعیت لینک در صفحه

از آنجا که کاربران تمایل دارند بیشتر روی لینک‌هایی که به صورت متمایز در یک صفحه قرار داده شده‌اند کلیک کنند، بعضی لینک‌ها روی یک صفحه اعتبار بیشتری نسبت به بقیه منتقل می‌کنند.

بیل اسلاوسکی(Bill Slawski) موسس SEO by the sea در این باره می‌گوید:

«اگر لینکی در قسمت محتوای اصلی یک صفحه قرار داده شود و از فونت و رنگی برای آن استفاده شود که باعث شود احتمال کلیک کاربر روی آن بیشتر باشد، آن لینک می‌تواند اعتبار زیادی به دریافت کننده‌اش انتقال دهد. اما اگر یک لینک طوری باشد که احتمال کلیک روی آن کم باشد، مثلا در فوتر یک صفحه قرار داشته باشد، یا از فونت و رنگ یکسان با سایر متن برخوردار باشد، احتمالا اعتبار کافی با خودش به همراه نخواهد آورد»

پس باید این ویژگی را برای بک‌لینک‌های خود در نظر داشته باشید. اگر قرار است سایتی لینک شما را در فوتر یکی از صفحاتش قرار دهد و یا همراه با 50 لینک دیگر، در سایدبارش بگذارد، احتمالا بهتر است به دنبال موقعیت‌های بهتری بگردید.

متن لینک یا انکر تکست چیست؟

متن لینک یا همان انکر تکست (Anchor Text) به کلمات قابل کلیکی گفته می‌شود که یک بک‌لینک را تشکیل می‌دهند.

گوگل می‌گوید که کلماتی که لینک روی آن‌ها قرار داده می‌شود، روی رتبه‌بندی تاثیر دارد. با این حال، مطالعات نشان داده است که ارتباط بین متن لینک و رتبه‌ی سایت دریافت‌کننده لینک آنچنان قوی نیست. بنابراین با وجود اهمیتی که متن لینک دارد، اهمیتش برای رتبه‌بندی به اندازه دیگر فاکتورها نیست. انتخاب متن مناسب بر اساس تحقیق کلمات کلیدی یک روش موثر و مناسب است.

ویژگی های بک لینک خوب

انواع بک لینک

تفاوت بک لینک فالو و نوفالو

لینک‌های NoFollowed معمولا تاثیری روی رتبه‌ی دریافت کننده لینک ندارند، اگرچه در مواردی ممکن است داشته باشند.

با توجه به این‌که فرآیند لینک‌سازی زمان و انرژی زیادی نیاز دارد، بهتر است که تمرکزتان روی دریافت لینک‌های Followed بگذارید. اما اگر لینک NoFollowed هم گرفتید، ضرری ندارد. این لینک‌ها هم ممکن تاثیرات مثبتی، هرچند کوچک روی رتبه سایتتان داشته باشند. داشتن لینک‌های فالو در کنار لینک‌های نوفالو یک ویژگی طبیعی برای لینک پروفایل هر سایتی است.

تفاوت-لینک-فالو-و-نوفالو-چیست

به مجموع بک لینک‌های یک سایت لینک پروفایل می‌گویند.

روش بررسی بک‌لینک‌های یک سایت

دو راه برای بررسی بک‌لینک‌های یک سایت یا صفحه وجود دارد که در ادامه به تشریح آن‌ها خواهیم پرداخت. روش اول با استفاده از گوگل سرچ کنسول است که تنها برای سایتی که متعلق به خودتان است کاربرد دارد. برای بررسی بک‌لینک‌های سایت‌های دیگر که به شما تعلق ندارند، باید از روش دوم استفاده کنید.

بررسی بک‌لینک‌ها در گوگل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول ابزاری رایگان برای کسب اطلاعات درباره عملکرد کلی یک سایت و ترافیک ارگانیک آن است. کافی است که در آن ثبت نام کنید و مالکیت سایت خود را ثابت کنید.

با ورود به این ابزار، روی قسمت Links کلیک کنید. عددی که در زیر External Links نمایش داده می‌شود، تعداد بک‌لینک‌هایی است که به سایتتان داده شده است. با کلیک روی EXPORT EXTERNAL LINKS در گوشه‌ی بالا سمت راست صفحه می‌توانید لیست کامل بک لینک‌ها را دریافت کنید.

نحوه مشاهده بک لینک‌ها در گوگل سرچ کنسول
دانلود لیست کامل بک لینک ها در گوگل سرچ کنسول

بطور کلی در این قسمت از گوگل سرچ کنسول سه گزارش وجود دارد:

 • Top Linked Pages: صفحاتی که بیشترین لینک‌ها را روی سایت شما دارند.
 • Top Linking Sites: سایت‌هایی که بیشترین لینک‌ها را به سایتتان دارند.
 • Top Linking Text: کلماتی که بیشترین کاربرد را برای ایجاد لینک داشته‌اند.

اگر در استفاده از گوگل سرچ کنسول تازه وارد هستید، با گزارش Top Linked Pages شروع کنید. با کلیک روی هرکدام از URLها، می‌توانید لیست سایت‌هایی که به آن آدرس لینک داده‌اند را ببینید. سپس روی هرکدام از این سایت‌ها کلیک کنید تا صفحه‌ای که از آن به شما لینک داده شده است را مشاهده کنید.

بررسی بک‌لینک‌ها با استفاده از یک ابزار تخصصی

در رقابت برای ساختن بک‌لینک‌های بهتر و بهبود رتبه در نتایج جستجو، باید تحلیل مناسبی از وضعیت رقبایتان داشته باشید. اگر بخواهید بک‌لینک‌های سایت‌های رقیبتان را ببینید، نمی‌توانید از گوگل سرچ کنسول استفاده کنید.

برای بررسی بک‌لینک‌های هر سایتی (حتی سایت‌هایی که متعلق به شما نیست) می‌توانید از ابزارهایی مانند Ahref Backlink Checker و یا Moz استفاده کنید. کافی است که در این ابزار ثبت نام کنید و آدرس URL مورد نظرتان را در این ابزار وارد کنید.

مشاهده بک لینک های سایت فارس نیوز در ابزار ماز
مشاهده بک لینک های سایت فارس نیوز در ابزار ماز

تعداد کل بک‌لینک‌های آن آدرس URL به همراه تعداد دامنه‌های واحدی که به آن آدرس لینک داده‌اند را مشاهده خواهید کرد. همچنین 100 بک‌لینک برتر آن آدرس برای شما نمایش داده خواهد شد.

چطور می‌توان بک‌لینک بیشتری گرفت؟

اکنون با مفهوم بک لینک اشنا شده‌اید و اهمیت آن و ویژگی‌های یک بک لینک خوب را آموختید. در ادامه به روش‌های مختلف دریافت بک لینک می‌پردازیم. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که تعداد بک‌لینک مهم نیست و مساله مهم‌تر کیفیت بک‌لینک‌ها است. سه راه برای داشتن بک‌لینک بیشتر وجود دارد: ایجاد بک لینک، بدست آوردن بک لینک، و یا ساخت بک لینک.

ایجاد بک‌لینک

این حالت زمانی است که خودتان به صورت دستی در سایت‌های دیگر لینکی به سایت خود ایجاد می‌کنید. مثلا با ایجاد حساب در دایرکتوری‌های کسب و کار، یا نوشتن دیدگاه در قسمت نظرات یک سایت (کامنت مارکتینگ)، و یا فعالیت در تالارهای گفتگو.

با این وجود ایجاد بک لینک در دایرکتوریها دیگر توصیه نمی‌شود زیرا پیدا کردن یک دایرکتوری معتبر کار ساده‌ای نیست. همچنین نوشتن نظر در قسمت نظرات وبسایت‌هایی که دارای تعداد بالای نظر اسپم هستند نیز یکی از روش‌هایی است که بر خلاف خط مشی گوگل است.

نکته مهم در دریافت بک لینک بصورت کامنت:
بطور کلی از ثبت نظر در قسمت نظرات وبسایت‌های اسپم خودداری کنید. نظرات خود را در انتهای مطالب سایت‌های معتبر بنویسید. از نوشتن نظراتی مانند: «چه پست خوبی!»، «خیلی عالی بود، دستتون درد نکنه» و موارد مشابه پرهیز کنید، زیرا شانس تایید نظرات این چنینی کم است. همواره سعی کنید در نوشتن نظرات خود خلق ارزش کنید و مطلب مورد بحث را از زاویه‌ دیگری ببینید. با نوشتن نظرات مرتبط با موضوع و مفید، شانس تایید نظر و دریافت بک لینک شما افزایش خواهد یافت.

بدست آوردن بک‌لینک

این حالت زمانی رخ می‌دهد که کسی محتوای شما را از طریق جستجو، شبکه‌های اجتماعی یا راه‌های دیگر پیدا کند و سپس تصمیم بگیرد به محتوای شما لینک بدهد. به عبارت دیگر، بک‌لینک‌هایی که به این روش به دست می‌آیند، ارگانیک (طبیعی) هستند.

برای افزایش شانس گرفتن چنین بک‌لینک‌هایی باید اطمینان حاصل کنید که محتوایی که تولید می‌کنید، با کیفیت است و برای کاربر جذاب و مفید خواهد بود.

ساختن بک‌لینک

ساختن بک‌لینک به حالتی گفته می‌شود که در آن شما با صاحبان، مدیران یا وبمسترهای سایت‌های دیگر صحبت می‌کنید و از آن‌ها می‌خواهید به سایت شما لینک بدهند. برای این‌که این کار جواب دهد، باید یک استراتژی مشخص و معیار ارزش داشته باشید. در ادامه به برخی روش‌ها و استراتژی‌ها در این زمینه اشاره می‌کنیم:

 • تولید محتوای با کیفیت: اصولی‌ترین روش برای ساخت بک لینک تولید محتوای با کیفیت برای کاربرانتان است. فراموش نکنید که هنوز هم محتوا پادشاه است. با تولید محتوای مفید برای کاربرانتان به مرور زمان سایر وبسایت‌ها به محتوای سایت شما ارجاع خواهند داد. برای تولید محتوای با کیفیت لازم است چند نکته را به خاطر داشته باشید:
  • محتوای نوشته شده توسط شما باید یکی از مشکلات مخاطبانتان را حل کند.
  • محتوای شما باید به سادگی قابل خواندن باشد و از جذابیت بصری خوبی برخوردار باشد. از جملات ساده و کوتاه استفاده کنید و در جاهای مختلف از تصاویر و المان‌های گرافیکی استفاده کنید.
  • از زاویه دیگری به موضوع بپردازید. امروزه در اینترنت درباره هر موضوعی محتوایی وجود دارد. محتوی نوشته شده توسط شما از چه نظر با سایرین تفاوت دارد؟
 • نوشتن پست میهمان: نگارش پست میهمان یکی از راه‌های لینکسازی است که در آن شما به جای وبلاگ خودتان برای وبلاگ سایرین مطلب می‌نویسید. برای این منظور به یکی از سایت‌های مرتبط و معتبر ایمیل بزنید و به آن‌ها پیشنهاد دهید که برای آن‌ها یک مطلب مفید و مرتبط بنویسید.
 • لینک‌های شکسته: دنبال لینک‌های مرتبط اما شکسته یا خراب در حوزه‌ کاری خود در سایت‌های دیگر بگردید. سپس به مدیر آن سایت پیشنهاد دهید که لینک سایت شما را جایگزین لینک شکسته کند.
 • تکنیک آسمان‌خراش: یک محتوای خوب و مرتبط با لینک‌های زیاد پیدا کنید، محتوای بهتری نسبت به آن تولید کنید، سپس از تمام سایت‌هایی که به آن مطلب لینک داده‌اند بخواهید به جای آن به نوشته جدید شما لینک بدهند.
 • اشارات بدون لینک: بگردید ببینید اگر جایی اسمی از برند شما برده شده است اما لینکی به سایتتان داده نشده، از مدیر سایت بخواهید که لینکتان را روی اسم برندتان قرار دهد.
 • انتشار رپورتاژ آگهی: خرید رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری یک از بهترین ابزارها برای بازاریابی محتوایی و دریافت بک لینک کسب و کار شماست. با توجه به اینکه خرید بک لینک به منظور افزایش جایگاه در گوگل از روش‌های سئو کلاه سیاه محسوب شده و بر خلاف خط مشی گوگل است، انتشار رپورتاژ آگهی یک روش کم خطر برای دریافت بک لینک است. زیرا انتشار محتوای شما را در سایت‌های معتبر و مرتبط یک نوع کمپین PR محسوب می‌شوند و خطری برای سئو سایت نخواهد داشت.

پرسش‌های متداول درباره بک لینک

تفاوت بک لینک فالو با نوفالو چیست؟

به زبان ساده بک لینک فالو اعتبار سایت مرجع را به سایت شما انتقال می‌دهد اما در مورد بک لینک نوفالو این چنین نیست و ارزش کمتری دارد.

ایا خرید بک لینک یک روش موثر ساخت لینک است؟

خرید بک لینک می‌تواند منجر به خسارات جبران ناپذیری برای سئو سایت شما شود. ممکن است تا زمانی که بک لینک‌های خریداری شده توسط گوگل شناسایی نشده اند شاهد افزایش رتبه سایتتان باشید. اما بطور کلی روش مطمئنی نیست و بر خلاف خطوط مشی گوگل است.

بهترین روش ساخت بک لینک چیست؟

تولید محتوای با کیفیت یکی از بهترین روش‌های دریافت بک لینک از سایر وبسایت‌ها در دراز مدت است.

ایا بک لینک نوفالو نیز تاثیر مثبت بر سئو دارد؟

بله، داشتن بک لینک‌های نوفالو یکی از ویژگی‌های طبیعی لینک پروفایل هر سایتی است و همچنان برای سئو سایت مفید است.

جمع بندی

امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما در درک مفهوم بک لینک و اهمیت آن در سئو مفید باشد. دریافت بک لینک‌های با کیفیت یه یک دغدغه اساسی برای مدیران سایت و بازاریابان دیجیتال تبدیل شده است. با بروزرسانی‌های الگوریتم گوگل کیفیت لینک‌ها اهمیت بیشتری در مقایسه با کمیت آن‌ها دارد که این موجب شده است تا ساخت بک لینک تبدیل به یک فرایند چالشی در استراتژی‌های سئو تبدیل شود.

آیا شما برای ساخت بک لینک‌های بیشتر تلاش کرده‌اید؟ تجربه خود را برای ما در قسمت نظرات بنویسید و اگر از مطالعه این مقاله بهره‌مند شدید آنرا با دوستان و همکارانتان به اشتراک بگذارید.

منابع

در نگارش این مقاله از بخش‌های از مقاله‌های زیر استفاده شده است:

با دوستانتان به اشتراک بگذارید

به اشتراک گذاری بر روی facebook
فیسبوک
به اشتراک گذاری بر روی twitter
توئیتر
به اشتراک گذاری بر روی pinterest
پینترست
به اشتراک گذاری بر روی linkedin
لینکدین
به اشتراک گذاری بر روی telegram
تلگرام
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
واتسپ
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟ (کمترین امتیاز سمت راست، بیشترین امتیاز سمت چپ)
(تعداد رای: 9 - امتیاز میانگین: 4.8)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوست دارید در جریان پاسخ دیدگاه خود و یا نظرات دیگران قرار بگیرید؟

شروع ماجراجویی در وب با گروه دیجیتال نردبان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات نردبان و دریافت مشاوره، با ما تماس بگیرید

گام اول برای برتری در دنیای دیجیتال

عضویت در خبرنامه

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید: