سئو تضمینی: کلاهی که نباید سرتان برود

زمان مطالعه: 11 دقیقه
سئو-تضمینی

انتخاب یک شرکت سئو یا فرد ارائه دهنده خدمات سئو برای افرادی که برای اولین بار قصد سرمایه‌گذاری در این حوزه از دیجیتال مارکتینگ را دارند کار دشواری است. هرکدام از این شرکت‌ها تعرفه‌ سئو متفاوتی ارائه می‌دهند و هرکدام دلایلی بیان می‌کنند که آن‌ها را برای سئوی سایت خودتان انتخاب کنید. در این میان شرکت‌هایی هم هستند که ادعا می‌کنند خدمات سئوی تضمینی ارائه می‌کنند. به عبارت دیگر به شما تضمین می‌دهند که در تعدادی از کلمات کلیدی به صفحه اول گوگل یا حتی رتبه اول گوگل خواهید رسید و در صورتی که این اتفاق رخ ندهد، هزینه دریافتی را پس خواهند داد.

مربی بدنسازی را تصور کنید که به شما تضمین رسیدن به وزن مشخصی را می‌دهد. دونده دو و میدانی را در نظر بگیرید که مربیش به او تضمین قهرمانی در المپیک بدهد. آیا تضمین دادن در چنین شرایطی منطقی و عقلانیست؟ آیا این مربی از شرایط رقبا و تمرینات آن‌ها آگاهی دارد؟ آیا کسب رتبه به تلاش خود ورزشکار ارتباطی ندارد؟ این دو مثال به خوبی بیانگر غیرمنطقی بودن ضمانت‌های ارائه شده توسط برخی از شرکت‌های سئو است.

در نگاه اول، به نظر می‌رسد که باید شرکتی را برای سئو سایت انتخاب کرد که چنین تضمینی به شما می‌دهد. اما در واقعیت، سئوی تضمینی نشانه‌ای است که باید شرکت دیگری را برای کارتان انتخاب کنید. در ادامه چند دلیل مختلف برای این مساله بیان خواهیم کرد.

سئوی تضمینی چیست؟

به بیان ساده، خدمات سئو تضمینی به خدماتی گفته می‌شود که در آن سئو کار یا شرکت سئو، رسیدن به یک نتیجه‌ی خاص را به کاربر قول می‌دهد. در بیشتر موارد، این نتیجه‌ی خاص، کسب رتبه در صفحه اول گوگل برای یک یا چند کلمه کلیدی است. شرکت‌هایی که چنین وعده‌ای می‌دهند، ادعا می‌کنند که در صورت عدم موفقیت در این زمینه، هزینه‌های پرداخت شده را به مشتری بازمی‌گردانند.

در برخی موارد، علاوه بر تضمینی که برای رسیدن به صفحه اول نتایج گوگل در چند کلمه کلیدی داده می‌شود، یک بازه زمانی مشخص نیز تعیین می‌شود که در آن شرکت سئو تضمین کسب نتیجه در یک بازه زمانی مشخص را می‌دهد.

دقت داشته باشید که در اینجا منظور ما تعهدات سرویس دهنده در قبال به کار گیری تکنیک‌های استاندارد سئو، ارائه‌ی گزارشات مدون از نتایج کار یا دیگر روش‌های صحیح و حرفه‌ای سئو نیست. بلکه منظور ما از سئوی تضمینی، همان قول‌ها و تضمین‌هایی است که در خصوص رسیدن به رتبه‌های خاص به مشتری داده می‌شود. ارائه گزارش‌ از اقدامات سئو امری متداول است که هر شرکت سئو یا سئوکاری باید سعی در تنظیم گزارش ماهانه سئو و تحویل به موقع آن داشته باشد.

مشکل در اینجا از آنجایی نشات می‌گیرد که برخی از ارائه دهندگان خدمات سئو به منظور جلب نظر مشتری و افزایش شانس بستن قرارداد اقدام به ارائه تضمین کسب رتبه در کلمات خاص می‌کنند. در ادامه در مورد دلایلی صحبت خواهیم کرد که چرا سئو تضمینی دروغی بیش نیست.

rocket
سایتت به سئو نیاز داره؟
هر سایتی برای رتبه گرفتن، به سئو نیاز داره. اگر تا الان روی سئوی سایتت کاری نکردی، بهتره که از همین امروز شروع کنی.

چرا باید از شرکت‌هایی که خدمات سئوی تضمینی ارائه می‌دهند دوری کرد؟

دریافت خدمات سئو تضمینی در مقابل خدمات سئو بدون ضمانت، طبیعتا برای کارفرما امری منطقی و گزینه جذاب‌تری است. علیرغم جذاب بودن پیشنهاد سئوی تضمینی، باید بدانید که سئو تضمینی یه ادعای واهی است و  دریافت این خدمات ریسک‌هایی به همراه دارد که در بیشتر موارد به افت و یا حتی آسیب دیدن سایت و کسب و کارتان می‌شود. در ادامه ۷ دلیل برای رد ادعای سئوی تضمینی ارائه می‌دهیم.

۱- هشدار گوگل درباره خدمات سئوی تضمینی

یکی از بزرگترین دلایلی که باید از سئوی تضمینی دوری کنید، این است که موتورهای جستجو از جمله گوگل، صراحتا به کسب و کارها هشدار می‌دهند که با شرکت‌هایی که وعده سئوی تضمینی می‌دهند کار نکنند. در مقاله منتشر شده درباره خطوط مشی سئو که گوگل منتشر کرده آمده است:

«ارائه دهنده خدمات سئو باید قادر باشد برآوردی واقع‌بینانه از پیشرفت وضعیت سایت و تخمینی از زمان و حجم کار مورد نیاز به شما ارائه دهد. در صورتی که به شما تضمین کسب رتبه در صفحه اول بدهند، بهتر است به دنبال سرویس دهنده دیگری باشید. گوگل همچنین تایید می‌کند که «هیچکس نمی‌تواند رتبه ۱ گوگل را برای شما تضمین کند» و به کسب و کارها هشدار می‌دهد که «مراقب افراد و شرکت‌هایی که ادعای تضمین رتبه در گوگل دارند باشید»»

هشدار گوگل درباره خدمات سئو تضمینی

۲- کسی نمی‌تواند درباره موضوعی که کنترلی روی آن ندارد، تضمین بدهد

هیچ شرکت و آژانسی نمی‌تواند به طور مستقیم روی رتبه‌بندی‌های موتورهای جستجو تاثیر بگذارد. تضمین دادن در حوزه‌ای که نمی‌توان روی آن کنترل ۱۰۰ درصد داشت، بیشتر شبیه شرط‌بندی و بلوف زدن است.

فاکتورهای زیادی در رتبه دهی موتورهای جستجو دخیل هستند. گوگل راهنمایی‌هایی درباره اینکه الگوریتمش به دنبال چه چیزهایی است ارائه کرده و متخصصین سئو هم اطلاعات مفیدی را که از طریق تحقیق و تجربه به دست آورده‌اند با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. با این وجود هیچ‌کس خارج از گوگل به درستی نمی‌داند که الگوریتم رتبه‌دهی این شرکت دقیقا چگونه کار می‌کند. دلیل این پنهان‌کاری گوگل هم مشخص است. گوگل قصد ندارد سایر موتورهای جستجو از جزئیات الگوریتمش با خبر شوند.

همچنین الگوریتم گوگل برای نمایش نتایج بهتر به کاربران به طور مرتب تغییر می‌کند، بنابراین حتی خود کارمندان گوگل هم نمی‌توانند با اطمینان از ساز و کار رتبه‌بندی سایت‌ها صحبت کنند.

فاکتورهای دیگری هم هستند که کاملا خارج از کنترل آژانس‌های سئو هستند. به عنوان مثال میزان فعالیت‌ و سرمایه‌گذاری روی سئو توسط سایت‌های رقیب و یا میزان شهرت و شناخته شده بودن شرکت شما از عوامل موثر در کسب نتیجه هستند. اگر یک شرکت بر اثر مشکلاتی چون ضعف محصول یا خدماتش متحمل ضربه‌ای شود، این ضربه به احتمال بسیار زیاد روی شهرت آن در اینترنت و در نتیجه روی سئو تاثیر خواهد گذاشت.

البته این به این معنی نیست که متخصصین سئو نمی‌توانند هیچ تاثیری ایجاد کنند. به طور قطع بعضی از متخصصین از بقیه حرفه‌ای‌تر هستند و می‌توانند کارهای بسیار مثبتی در جهت بهبود سئوی سایتتان انجام دهند. اما حتی بهترین متخصص سئوی جهان هم نمی‌تواند صفحه نتایج جستجوی گوگل را دستکاری کند. به خصوص در زمان‌های کوتاهی که در سئوی تضمینی از آن‌ها صحبت می‌شود.

۳- خدمات سئوی تضمینی ممکن است روش‌های غیر مجاز را به کار بگیرند

در گذشته، بسیاری از شرکت‌هایی که وعده سئوی تضمینی می‌دادند به روش‌هایی متوسل می‌شدند که از دید گوگل غیر مجازند. به روش‌هایی که هدفشان فریب دادن الگوریتم موتورهای جستجو است، تکنیک‌های سئو کلاه‌سیاه (BlackHat SEO) گفته می‌شود.

از این روش‌ها می‌توان به خرید بک لینک از سایت‌های کم ارزش و یا گنجاندن کلمات کلیدی متعدد بصورت مخفی در سایت اشاره کرد. در گذشته خیلی از این روش‌ها ثمربخش بودند. حداقل در مدت زمان کوتاه می‌شد با فریب دادن گوگل، رتبه‌های خوبی کسب کرد.

اما امروزه الگوریتم‌ها بسیار هوشمند شده‌اند. در صورتی که گوگل تشخیص دهد که از این روش‌ها استفاده کرده‌اید، بلافاصله سایتتان را با جریمه مواجه خواهد کرد. جریمه‌هایی که می‌تواند به تنزل در صفحه نتایج جستجو و یا حتی حذف سایت شما از کلیه صفحات گوگل شود.

استفاده از روش های کلاه سیاه در سئو تضمینی

اگر شرکت یا شخصی به شما وعده‌ی سئوی تضمینی و کسب نتیجه در زمان مشخص داد، به احتمال زیاد از تکنیک‌های سئو کلاه‌سیاه استفاده می‌کنند. سئو یک فرآیند زمان‌بر و طولانی است که نمی‌توان در مدتی کوتاه پیشرفت زیادی را در آن شاهد بود. حتی اگر آژانسی موفق شود در زمانی کوتاه رتبه خوبی برای سایتتان به دست آورد، به احتمال قریب به یقین این رتبه را با همان سرعت از دست خواهید داد. چرا که گوگل در نهایت متوجه استفاده شما از تکنیک‌های کلاه-سیاه و غیرقانونی سئو خواهد شد.

۴- ضمانت روی کلمات کلیدی کم ارزش

شرکت‌های ارائه دهنده سئوی تضمینی، بندهایی در قراردادشان هست که ممکن است فریبتان دهد. از این طریق می‌توانند به ضمانتی که می‌دهند برسند و دستمزدشان را از شما بگیرند. در حالی که بسیاری از نیازهای سئوی سایتتان برطرف نشده است.

مثلا بسیاری از این شرکت‌ها اصرار دارند کلمات کلیدی هدف را خودشان انتخاب کنند. به این ترتیب، کلماتی را انتخاب می‌کنند که رتبه گرفتن در آن‌ها بسیار ساده است. اما ممکن است این‌ها کلمات مورد نظر شما نباشند و رتبه گرفتن در آنها هیچ کمکی به کسب و کارتان نکند یا ترافیک با ارزشی به سایتتان هدایت نکند.

صرف کسب رتبه برای بهره گرفتن از بهینه سازی برای موتورهای جستجو کافی نیست. شما باید کلمات کلیدی مناسب را با توجه کسب و کارتان انتخاب کنید تا بتوانید کاربران مورد نظرتان را به سایت جذب کنید. کاربرانی که برای شما سودمند خواهند بود. انتخاب کلمات کلیدی نیازمند انجام اصولی تحقیق کلمات کلیدی دارد.

۵- استراتژ‌های سئو برای همه سایت‌ها یکسان نیستند

سئو فرآیندی نیست که بتوان برای همه سایت‌ها یک دستورالعمل واحد ارائه داد. روش‌های لازم و میزان دشواری رتبه گرفتن در کلمات مورد نظر شما بستگی به میزان رقابتی بودن زمینه کاری، موقعیت جغرافیایی و محبوبیت کلمات مورد نظر و … دارد.

اگر شرکتی به همه مشتری‌هایش سئوی تضمینی پیشنهاد می‌دهد، مشخص است که نیازهای به خصوص آن کسب و کار را در نظر نمی‌گیرد. برای گرفتن نتیجه مطلوب باید یک استراتژی مخصوص و متناسب با کسب و کارتان به شما پیشنهاد داده شود.

۶- به کارگیری روش‌های غیرقانونی سئو برای رسیدن به نتایج ضمانت شده در نهایت به کسب و کار شما لطمه می‌زنند

شاید فکر کنید که می‌توان کار را به شرکتی که سئوی تضمینی انجام می‌دهد سپرد و در صورت عدم برآورده شدن شرایط، از پرداخت هزینه امتناع کرد و در این صورت سراغ شرکت دیگری بروید.

این کار شدنی است، اما صدمه‌ای که سایتتان و در نتیجه کسب و کارتان از به کارگیری روش‌های غیرمجاز سئو می‌بیند به راحتی قابل جبران نیست. اگر شرکتی که سئوی تضمینی انجام می‌دهد از روش‌های کلاه-سیاه استفاده کند، گوگل سایتتان را جریمه خواهد کرد. گاهی جبران این جریمه‌ها ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول می‌کشد. حتی ممکن است مجبور به تغییر دامنه و طراحی سایت از صفر شوید. همه این موارد هزینه‌های زیادی را به شما تحمیل می‌کند.

برخی از شرکت‌ها حتی ممکن است به شکل فریبنده‌ای بندهایی در قرارداد بگنجانند که به آن‌ها اجازه دهد دستمزدشان را دریافت کنند. حتی در صورتی که به ضمانتی که داده‌اند عمل نکرده باشند.

به عنوان مثال، ممکن است شرکتی به شما این وعده را بدهد که در صورتی که به قولشان عمل نکردند هیچ دستمزدی از شما دریافت نکنند. اما آن‌ها در هر صورت پیش‌پرداختی که گرفته‌اند را نگه خواهند داشت. و از آنجا که پول قابل توجهی را قبل از شروع کار دریافت کرده‌اند، نگرانی از بابت عدم موفقیت در رسیدن به ضمانت‌ها ندارند.

خوب است بدانید:

از نظر حقوقی این معامله مشروعیت ندارد.

در پروژه‌های سئوی تضمینی، در صورت شکست پروژه سئوی سایت شما و بروز اختلاف، از نظر قانونی دست‌و پای کارفرما برای پیگیری حق و حقوق خود و جبران خسارت دشوار خواهد بود. شرکت سئو به شما تضمین کسب جایگاه در گوگل را داده است در صورتی که مالکیتی بر سایت گوگل ندارد. این مساله از مصادیق بارز فروش مال غیر است و از منظر حقوقی معامله کارفرما و مجری پروژه مشروعیت ندارد.

پرسش‌های متداول درباره خدمات سئو و سئو تضمینی

آیا چیزی به عنوان سئو تضمینی وجود دارد؟

خیر، تمامی ادعاهای سئو تضمینی خلاف واقعیت هستند و حتی خود گوگل هم در مورد خدمات سئو تضمینی هشدار داده است.

چرا برخی از شرکت‌ها تاکید بر تضمینی بودن خدمات سئو خود دارند؟

خدمات سئو تضمینی تنها شانس مجری برای دریافت پروژه و اخذ قرارداد را افزایش خواهد داد و نوعی سو استفاده از ناآشنایی کارفرما با مفهوم سئو و پیچیدگی‌های آن است. اکثر شرکت‌های معتبر سئو از ارائه چنین تعهداتی خودداری می‌کنند.

چگونه از کلاه سفید بودن خدمات سئو شرکت مورد نظرم اطمینان پیدا کنم؟

برای انتخاب یک شرکت سئو نکات بسیاری وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کنید. برای یک انتخاب مناسب بهتر است این مقاله را مطالعه بفرمایید.

جمع بندی

سئو یک موضوع پیچیده و بسیار تکنیکی است و کارفرمایان ترجیح می‌دهند تنها در مورد نتایج و خروجی خدمات سئو با شرکت‌های سئو وارد مذاکره و گفتگو شوند و کاری به جزییات فنی و نحوه اجرای پروژه نداشته باشند. خدمات سئو ارزان با وعده‌های بلند پروازانه و تضمینی باید برای شما یک چراغ قرمز باشد. خدمات سئو حرفه‌ای و با کیفیت، معمولا هزینه بیشتری خواهند داشت و ارائه دهنده خدمات از دانش، تجربه و ابزارهای بهتری برای موفقیت پروژه سئو استفاده خواهد کرد. مهمترین چیزی که شما باید در تعرفه سئو ارائه شده توسط یک شرکت سئو یا فریلنسر باید به آن توجه کنید وجود شفافیت کامل از منظر خروجی پروژه و نحوه قیمت گذاری پروژه سئو است. در هر صورت بهتر است قبل از انتخاب شرکت سئو، بدنبال وعده های توخالی نباشید و جنبه‌های مختلف را در نظر بگیرید و به نکات ارائه شده در این مقاله توجه کنید.

شما در مورد خدمات سئو تضمینی چه نظری دارید؟ کدام روش را بیشتر می‌پسندید؟ تجربیات و نظرات خود را برای ما بنویسید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟ (کمترین امتیاز سمت راست، بیشترین امتیاز سمت چپ)
(تعداد رای: 11 - امتیاز میانگین: 4.4)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوست دارید در جریان پاسخ دیدگاه خود و یا نظرات دیگران قرار بگیرید؟

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

ماجراجویی در وب با گروه دیجیتال نردبان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات سئو، مشاوره سئو و طراحی سایت نردبان و دریافت مشاوره، با ما تماس بگیرید

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب