قیمت سئو در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟ مقایسه تعرفه‌های سئو

زمان مطالعه: 21 دقیقه
قیمت سئو سایت

قیمت سئو و برآورد هزینه خدمات سئو برای افراد و صاحبان کسب و کارهایی که برای اولین بار قصد سرمایه گذاری روی سئوی سایت دارند یک موضوع پیچیده و مبهم به نظر می‌رسد. جذب ترافیک از سمت موتورهای جستجو از جمله گوگل نتیجه‌ی فرآیندی با جزییات زیاد و بسیار زمانبر است. اگرچه اصول سئو به سادگی قابل درک است اما یک پکیج سئوی کامل شامل نکاتی فراتر از کلمات کلیدی در سئو، تولید محتوا و نصب گوگل سرچ کنسول و افزونه‌های سئو وردپرس است.

وجود این پیچیدگی‌ها و لزوم داشتن تجربه در انجام سئو سایت بصورت حرفه‌ای یکی از دلایلی است که سپردن خدمات سئو به متخصصان را ضروری می‌کند. فاکتورهای مختلفی روی قیمت سئو تاثیرگذار هستند و این فاکتورها معمولا پس از بررسی کامل سایت مشخص خواهند شد. در کنار هزینه انتخاب یک گزینه قابل اعتماد با قیمت مناسب برای بسیاری از کارفرمایان امری دشوار و پیچیده است.

حالا با این فرض که شما به دنبال همکاری با یک شرکت سئو، فریلنسر سئو یا مشاور سئو هستید، سوالاتی مطرح می‌شود. از جمله اینکه برای این کار چقدر بودجه باید در نظر بگیرید و تعرفه خدمات سئو به چه شکل تعیین می‌شود؟ دلیل وجود انواع مختلف تعرفه سئو چیست؟ برآورد قیمت سئو بر چه اساس صورت می‌پذیرد؟ با مطالعه این راهنما شما قادر خواهید بود تعرفه‌های مختلف در پروژه‌های سئو سایت را بررسی کنید و یک برداشت کلی از هزینه‌های سئو سایت خود داشته باشید. ضمن مطالعه این نکات خواهید توانست بین شرکت‌های مختلف گزینه‌ی حرفه‌ای‌تر و معتبرتر را انتخاب کنید.

rocket
سایتت به سئو نیاز داره؟
هر سایتی برای رتبه گرفتن، به سئو نیاز داره. اگر تا الان روی سئوی سایتت کاری نکردی، بهتره که از همین امروز شروع کنی.

آیا سرمایه گذاری روی سئو سایت ارزش دارد؟

سئو مهمترین کانال بازریابی دیجیتال است. کاربران بطور روزانه میلیاردها جستجو در گوگل برای پیدا کردن محصولات و خدمات مورد نیاز خود انجام می‌دهند. به طور کلی در صورت اجرای درست کمپین سئو، بازگشت هزینه‌های پرداخت شده برای این کار را شاهد خواهید بود. در تصویر زیر مقایسه میزان بازگشت سرمایه (ROI) برای انواع روش‌های بازاریابی را ملاحظه می‌کنید:

بازگشت-سرمایه-سئو

راهکار دیگر برای افرادی که تجربه بهره‌گیری از سئو و این کانال بازاریابی دیجیتال را ندارند صحبت با صاحبان کسب‌وکار و افرادی است که روی سئو سایت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و نتیجه گرفته‌اند. با این افراد صحبت کنید و از تفاوتی که در کسب و کار آن‌ها پس از کسب رتبه در گوگل ایجاد شده است بپرسید. البته ممکن است همه افراد در مقابل نشت اطلاعات مربوط به کسب و کارشان احساس خوبی نداشته باشند با این حال صحبت با صاحبان کسب و کارهای موفق در گوگل به شما در مورد نتیجه بخش بودن هزینه‌های پرداخت شده برای سئو سایت اطمینان خواهد داد.

مقایسه انواع تعرفه سئو سایت

اگر به تازگی به دنبال بررسی تعرفه‌های مختلف سئو و ارزیابی انواع پکیج‌های سئو رفته باشید احتمالا متوجه شده‌اید که مدل‌های مختلفی از قیمت‌دهی سئو وجود دارد. پلن استانداردی برای خدمات سئوی سایت وجود ندارد و شرکت‌ها و سئوکاران مختلف هریک از یک مدل قیمتی استفاده می‌کنند. بطور کلی ۴ مدل برای تعیین هزینه سئو سایت وجود دارد:

هزینه سئو بصورت پروژه‌ای

در این روش انجام یک سری وظایف مشخص برای بهبود سئو سایت به یک شخص ثالث واگذار می‌شود. جزییات پروژه مشخص است و قیمت سئو ارائه شده بر اساس موارد ذکر شده در پروژه پیشنهاد داده می‌شود. در پروژه‌هایی مانند بررسی سئو سایت، افزایش سرعت سایت، رفع مشکلات تکنیکال، تنظیم استراتژی محتوایی و تحقیق کلمات کلیدی، این مدل قیمتی قابل استفاده است. در یک زمان مشخص با کارفرما و مجری سئو توافق می‌کنند که یک سری اقدامات انجام شود. سئو پروژه‌ای یک روش مناسب برای شروع همکاری بین کارفرما و شرکت سئو و ایجاد اعتماد بین طرفین است که می‌تواند مقدمه همکاری مشترک و بلند مدت باشد.

با این مدل قیمت گذاری کارفرما به درستی می‌داند که چه خدماتی را دریافت خواهد کرد و چه هزینه‌ای برای آن می‌پردازد. ولی مشکل اصلی تخمین میزان موفقیت است! در این روش پس از پایان پروژه سئو سایت پیشرفتی نخواهد داشت و در صورتی که در بازار رقابتی هستید با گذر زمان ممکن است سایر رقبا جایگاه شما را تصاحب کنند. این روش مناسب حوزه‌های با رقابت بسیار کم است.

خدمات سئو پروژه‌ای مناسب چه زمانی است؟

 • تغییر دامنه
 • مهاجرت از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر و تغییرات اساسی در سایت
 • توسعه بازار و حضور در بازارهای بین المللی
 • بازاریابی برای یک محصول جدید
 • لینک سازی
هزینه-سئو-سایت-بصورت-پروژه‌ای

هزینه سئو بصورت ساعتی

مشابه سئو پروژه‌ای، این روش در برخی از پروژه‌های سئو با جزییات از پیش تعریف شده قابل استفاده است. در واقع سئو بصورت ساعتی برای پروژه‌های کوچکتر استفاده می‌شود. در صورتی که در یکی از حوزه‌های مشخص سئو سایت دارای مشکل هستید و یا علیرغم داشتن نیروی سئوکار توانایی یا دانش کافی برای حل یک مشکل بخصوص را ندارید این مدل قیمتی برای شما مناسب است. در این روش بر اساس نفر-ساعت لازم برای انجام پروژه سئو قیمت سئو مشخص می‌شود. از معایب این روش این است که ممکن است مشکلات دیگری در سایت شما وجود داشته باشد که مجری پروژه سئو تعهد و مسئولیتی بابت اصلاح این مشکلات ندارد. اثرگذاری پکیج سئو ساعتی اندک و نتایج نامشخص است. از دیگر معایب این روش لزوم آشنایی کارفرما با اصول سئو و اثرگذاری محدود روی سئوی سایت است.

قیمت سئو ساعتی

قیمت سئو بصورت ساعتی بسته به میزان تجربه و مهارت متخصص سئو از ساعتی ۳۰۰ هزارتومان الی ساعتی یک میلیون تومان است. (اعداد بر اساس سال ۱۴۰۱)

هزینه سئو براساس بهبود رتبه در کلمات کلیدی

در این روش قراردادی با یک شرکت سئو به منظور بهبود رتبه سایت برای تعدادی از کلمات کلیدی در صفحات جستجوی گوگل منعقد می‌شود. در این روش رتبه کلمه کلیدی بر اساس گزارشات گوگل سرچ کنسول بررسی و گزارش خواهد شد. از مزایای این روش امکان اندازه گیری پیشرفت پروژه و نتایج حاصل شده است. با افزایش تعداد کلمات کلیدی هزینه پروژه افزایش خواهد یافت، به همین دلیل کلمات کلیدی انتخابی اکثر کارفرمایان در این نوع پروژه‌ها محدود است.

قیمت سئو سایت بر اساس کلمه کلیدی

این مدل قیمتی در پروژه‌های سئو مطلوب بسیاری از کارفرمایان است تا به جای تمرکز به سنجه‌های اصلی موفقیت در سئو تمایل به کسب رتبه در چند کلمه کلیدی محدود و مشخص را داشته باشند.

 چرا قیمت‌گذاری براساس رتبه در کلمات کلیدی راهکار خوبی نیست؟

موفقیت یک پروژه سئو تنها در کسب رتبه در یک یا چند کلمه کلیدی محدود و مشخص نیست! برای کسب جایگاه در عبارات پر رقابت و با تعدادجستجوی زیاد ابتدا باید فعالیت‌های خود را به طیف وسیعی از عبارات و مفاهیم مرتبط با کسب و کار خود گسترش دهیم. در غیر اینصورت حتی اگر به جایگاه مورد نظر خود برسیم دوام و پایداری آن بسیار کوتاه خواهد بود. ضمن اینکه جدای از بحث کسب رتبه، تلاش برای تبدیل تعداد بیشتری از بازدیدکنندگان کنونی سایت به مشتری (بهینه سازی نرخ تبدیل)، یکی دیگر از جنبه‌های سئو است که در کنار بحث افزایش ترافیک سایت، دارای اهمیت است.

در این مدل قیمت گذاری معمولا کارشناس سئو تمام تمرکز خود را بر روی تعداد محدودی کلمه معطوف می‌کند و برای بهبود سایر عبارات تلاشی نمی‌کند. بدین منظور استفاده بیش از حد از کمپین‌های لینک سازی مهمترین ابزار او خواهد بود. با این استراتژی ریسک جریمه توسط گوگل و از دست رفتن ناگهانی جایگاه افزایش می‌یابد.

هزینه سئو بصورت ماهانه: قراردادهای بلند مدت

این یک روش در بلند مدت بهترین نتیجه را برای کارفرما در پی خواهد داشت. این‌گونه قراردادها معمولا بصورت سالیانه منعقد می‌شوند و با توجه به ماهیت زمانبر سئو، متخصص سئو توانایی عمیق شدن در همه جنبه‌های پروژه سئو و رفع همه مشکلات را دارد. اثر بخشی پروژه های سئو بلند مدت بیشتر است. در این مدل قیمت‌دهی تلاش مجری رفع تمامی نواقص موجود در سئو سایت هست. برخی شرکت‌های سئو در داخل پکیج‌های خود تولید تعدادی محتوا برای سایت نیز قرار می‌دهند. در این روش پرداخت هزینه ماهانه منوط به دریافت گزارش ماهانه از اقدامات انجام شده و وضعیت سئو سایت در ماه گذشته است.

مزایای قرارداد سئو با پرداخت هزینه بصورت ماهانه

 • در قراردادهای سئو بلند مدت مجری پروژه رفته رفته شناخت کاملی از بازار بدست خواهد آورد. شناخت بهتر از بازار موجب بهتر شدن استراتژی سئو اتخاذ شده، رشد مستمر و حفظ فاصله با رقبا خواهد شد. با قطع شدن ارتباط مجری بین طرفین، کارفرما باید برای ایجاد شناخت هزینه کند.
 • شناخت بازار به متخصص سئو یا شرکت سئو کمک خواهد کرد با صرف انرژی اندک استراتژی سئو را بهبود دهد و اصلاحات و تاکتیک‌های جدید را پیاده کند.
 • یک متخصص سئو بصورت دائم وضعیت ترافیک وبسایت و جنبه‌های مختلف سئو سایت را در نظر دارد.

معایب تعرفه سئو بصورت ماهانه

بزرگترین عیب تعرفه سئو سایت بصورت ماهانه پیچیدگی و سخت بودن ایجاد حس اعتماد بین طرفین است. با توجه به زمانبر بودن به نتیجه نشستن اقدامات انجام شده روی سایت بسیاری از کارفرمایان صبر کافی برای به ثمر نشستن و مشاهده نتایج را ندارند. از طرفی زمانبر بودن سئو نیز خود موجب سو استفاده برخی از ارائه دهندگان خدمات سئو شده که با گذشت چندماه از پروژه سئو، هیچ نتیجه قابل دفاعی نداشته باشند و بابت آن طی چند ماه مبلغ قابل توجهی از کارفرما دریافت کرده باشند. چنین تجربه‌های ناخوشایندی منجر به هدر رفتن زمان کارفرما و هرچه بیشتر عقب افتادن از رقبا خواهد شد. در ادامه این مطلب نکات لازم برای انتخاب یک شرکت سئو را توضیح خواهیم داد.

تعرفه بهینه سازی سایت بصورت ماهانه

در این روش ابتدا وضعیت سایت و رقبای اصلی به صورت دقیق بررسی شده و فعالیت‌های مورد نیاز برای بهبود وضعیت سئو در قالب یک پروپوزال ارائه می‌شود. البته بایستی گفت که هر مجموعه‌ای منابع محدودی برای نگارش پروپوزال رایگان برای مشتریان دارد. در پروپوزال‌های اولیه سئو مجری پروژه تنها می‌تواند مسیر کلی برای بهینه سازی یک سایت را ترسیم و برآوردی از هزینه و زمان لازم برای سئوی سایت در اختیار کارفرما قرار دهد.

قیمت سئو در قراردادهای بلند مدت بصورت ماهانه بستگی به مهارت و تجربه مجری پروژه متفاوت است. شرکت‌های معتبر سئو بسته به وضعیت سایت و رقابت در حوزه مورد نظر، ماهانه مبلغی بین ۱۰ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان در قراردادهای یکساله از کارفرما طلب می‌کنند. در پروژه‌های بزرگ و حوزه‌های پر رقابت این مبلغ به ماهیانه ۳۰ میلیون تومان هم می‌رسد. (اعداد بر اساس نیمه اول سال ۱۴۰۱)

عوامل موثر بر قیمت سئو در پروژه‌های بلند مدت

 • اندازه و ابعاد سایت: یک سایت فروشگاهی با چند صد یا هزاران محصول قطعا وقت و انرژی بیشتری برای سئو و بهینه سازی در مقایسه با یک سایت با نهایتا ۵۰ صفحه خواهد برد.
 • فوریت پروژه: صبر شما چقدر است؟ برای مشاهده نتیجه چقدر صبور هستید؟ اگرچه پیشبینی دقیق زمان رسیدن به نتیجه مطلوب دشوار است با این حال مشابه خدمات در سایر حوزه‌ها در صورت فورس بودن پروژه میزان هزینه سئو وب سایت شما افزایش خواهد یافت.
 • موقعیت کسب و کار: اگر کسب رتبه در کلماتی که حاوی نام شهر شما هستند برای شما مهم است باید برای سئو محلی سایت تلاش بیشتری کرد. مثلا کسب رتبه در کلیدواژه «هتل اصفهان» نیاز به وقت و انرژی بیشتری دارد تا کسب رتبه در کلیدواژه «هتل اراک» چون کسب و کارهای بیشتری در حوزه گردشگری در شهر اصفهان در حال رقابت با یکدیگر هستند تا شهر اراک.
 • میزان رقابت در صنعت: میزان رقابت و سرمایه‌گذاری رقبا در صفحه نتایج جستجوی گوگل بر قیمت پکیج سئو و هزینه سئو سایت شما اثر خواهد داشت. حوزه‌های رقابتی نیاز به زمان و انرژی بیشتری برای کسب نتیجه قابل قبول دارند و این امر بر قیمت سئو پیشنهادی موثر است.
 • وضعیت فنی وبسایت: وضعیت فنی وبسایت، تکنولوژی مورد استفاده در طراحی سایت و عمر دامنه روی هزینه سئو سایت تاثیر خواهد داشت. این که سایت شما از چه سیستم مدیریت محتوایی استفاده می‌کند روی مبلغ پرداختی موثر خواهد بود، بطور کلی هزینه سئو سایت‌های وردپرسی در مقایسه با سایر سیستم‌های مدیریت محتوا نظیر جوملا، دروپال، مجنتو و … کمتر است.
 • کلمات کلیدی هدف: کلمات کلیدی مهم برای کسب و کار شما هم از نظر تعداد کلمات هم از نظر میزان رقابتی بودن کلمات انتخابی بر هزینه سئو سایت و قیمت سئو پیشنهادی موثر خواهد بود. این موارد تنها بعد از بررسی دقیق درخواست کارفرما و مشاوره مشخص خواهد شد.
 • تولید محتوا: نیاز به تولید محتوا دارید؟ تولید محتوا به عهده چه کسی است؟ در صورت تقبل تولید محتوا توسط شرکت سئو، هزینه سئو افزایش خواهد یافت.
 • کمپین لینک سازی (رپورتاژ آگهی): خرید رپورتاژ آگهی یکی از روش‌های افزایش اعتبار سایت و سرعت بخشیدن به اثر بخشی بهینه سازی است که هزینه آن به عهده کارفرماست. تخمین مجری پروژه از مبلغ مورد نیاز برای خرید رپورتاژ را با سایر پیشنهادات مقایسه کنید. خرید رپورتاژ یکی از هزینه‌های پنهان برای بهبود سئو سایت است و یک سئوکار حرفه‌ای باید توانایی اولویت بندی و در نظر گرفتن بودجه منطقی از بابت هزینه و تعداد رپورتاژ مورد نیاز را داشته باشد.
خوب است بدانید:
سرویس سئو بصورت کلی دارای جزییات و پیچیدگی‌های بسیاری است و بطور کلی متفاوت با خدماتی مثل طراحی سایت یا اپلیکیشن است. هرسایتی ویژگی‌ها و چالش‌های خاص خودش را دارد و نمی‌توان از یک نسخه آماده برای همه سایت‌ها استفاده کرد. در نهایت جدای از بحث قیمت باید بتوانید اطمینان حاصل کنید که مجری پروژه سئو به میزان قابل قبولی وقت و انرژی صرف حل مشکلات سایت شما کند، دانش بروز داشته باشد و از روش‌های استاندارد برای بهینه سازی سایت شما استفاده کند.

نکات مهم در انتخاب شرکت سئو

با توجه به تعداد بالای ارائه‌دهندگان خدمات سئو برای انتخاب یک شرکت معتبر که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند، جستجوی عبارت «بهترین شرکت سئو» و کلمات مشابه کمکی به شما نخواهد کرد. همه ارائه‌دهندگان خدمات سئو ادعای بهترین بودن را دارند. برای داشتن یک انتخاب مناسب و آغاز یک همکاری بلند مدت باید به نکات زیر توجه کنید:

۱- کسب نتیجه در نمونه‌کارهای قبلی:

بهتر است از شرکت سئو در مورد نمونه کارهای قبلی‌شان سوال کنید. وب سایت آن‌ها را بررسی کنید و نمونه‌کارهای موجود را بررسی کنید. وجود نمونه‌کارها به همراه جزییات قابل فهم بیانگر آن است که این مجموعه نسبت به موفقیت‌های خود در پروژه‌های انجام شده افتخار می‌کند. در صورت امتناع و یا عدم ارائه نمونه کار مناسب، احتمالا شرکت سئو مد نظر شما موفقیت آنچنانی نداشته است و در این حوزه تجربه کافی ندارد. پس باید در انتخاب خود تجدید نظر کنید. ما در گروه نردبان با ارائه نمونه کارها در کنار توضیحات مختصر و قابل فهم برای هر پروژه، این امکان را به مشتریانمان داده‌ایم تا نتایج موفقیت‌هایمان در زمینه ارائه خدمات به مشتریان را به صورت کاملا ملموس بررسی کنند.

نمونه کارهای قبلی

۲- دریافت مشاوره مستقیم از تیم سئو:

از مجری پروژه سئو بخواهید یک جلسه حضوری یا آنلاین ترتیب دهد تا بتوانید بصورت مستقیم با مدیر پروژه، مشاور سئو و فرد یا افرادی که روی پروژه شما کار خواهند کرد صحبت کنید. صحبت کردن و تعامل بیشتر با افرادی که قرار است در ازای پرداخت هزینه سئو روی سایت شما وقت بگذارند کاری هوشمندانه است. در نهایت شما و تیم سئو قرار است در مدت پروژه ارتباط و همکاری داشته باشید و بصورت کلی افراد تمایل دارند همکارانی با نقاط مشترک حداکثری انتخاب کنند.

مشاوره سئو همچنین یکی از راههایی که می‌توانید از تخصص و مهارت شرکت سئو اطمینان حاصل کنید. مشاوره سئو یک روش میانبر برای آگاهی از کلیت پروژه سئو، راهکارها و مسیر پیش رو است. البته مشاوره سئو رایگان نیست و باید برای آن هزینه کنید. اما این مزیت را دارد که از هدر رفتن وقت و بودجه شما در بلندمدت جلوگیری می‌کند. یک متخصص سئو حرفه‌ای باید توانایی تشریح مشکلات و چالش‌های پیشرو در طول پروژه به زبان ساده و قابل فهم برای کارفرما را داشته باشد. ما در گروهدیجیتال نردبان با برگزاری جلسات مشاوره سئو در ابتدای پروژه تلاش می‌کنیم دید کاملی از مشکلات موجود در سایت، راهکارهای طراحی سایت و روش کار خود به کارفرما ارئده دهیم و برای سوالات کارفرما پاسخ مناسب ارائه دهیم. تمامی جلسات مشاوره سئو توسط مهندس سلمان محمدی مدیر گروه دیجیتال نردبان برگزار می‌شود.

مشاوره مستقیم

۳- مطالعه و بررسی نظرات مشتریان قبلی:

در صورت امکان نظرات کاربران در سایت‌های مختلف در مورد خدمات سئو شرکت مورد نظرتان را بخوانید. نظرات منفی و مثبت را بخوانید و این نکته را مد نظر داشته باشید که هیچ کسب و کاری توانایی کسب رضایت همه مشتریانش را ندارد. در صورت وجود نکته منفی تکراری ذکر شده در نظرات مختلف بهتر است از همکاری با آن آژانس سئو صرف نظر کنید.

مشتریان قبلی سئو

۴- اطلاعات خود در مورد سئو را افزایش دهید:

در مورد مفهوم سئو مقداری مطالعه داشته باشید. انواع سئو و روش‌های کلاه سیاه و غیرقانونی سئو را بشناسید. موتورهای جستجو مانند گوگل دارای یک سری خطوط مشی و قوانین هستند. دور زدن این قوانین به منظور کسب رتبه در گوگل از مواردی است که منجر به جریمه شدن سایت شما و حذف از نتایج گوگل خواهد شد. یکی از دلایل عدم اعتماد به خدمات سئو ارزان، استفاده از روش‌های غیرقانونی (کلاه سیاه) توسط برخی از شرکت‌های سئو است. در گروه نردبان تلاش ما ارائه خدمات سئو کلاه سفید برای مشتریانمان است. سایت شما هرگز به دلیل اقدامات ما جریمه نخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سئو و انواع روش‌های آن مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

سئوی-کلاه-سفید-و-سئوی-کلاه-سیاه

۵- بررسی وبسایت شرکت سئو

با دقت بیشتری وبسایت شرکت سئو مدنظرتان را بررسی کنید. متون نوشته شده در سایت را بخوانید. یک شرکت سئو حرفه‌ای طبیعتا باید نهایت تلاش خود را برای طراحی سایت حرفه‌ای برای خود و عدم وجود غلط‌های املایی و گرامری به کار گیرد. یک شرکت معتبر دارای آدرس مشخص، صفحه درباره ما و نام افراد تیم خواهد بود. خط مشی، اهداف و ماموریت‌های ذکر شده در صفحه درباره ما را مطالعه کنید تا شناخت بهتری از همکاران تجاری احتمالی خود در آینده کسب کنید.

۶- در دام ادعاهای واهی سئو تضمینی گرفتار نشوید

مربی بدنسازی را تصور کنید که به شما تضمین رسیدن به وزن مشخصی را می‌دهد. دونده دو و میدانی را در نظر بگیرید که مربی او به او تضمین قهرمانی در المپیک بدهد. آیا این مربی از شرایط رقبا و تمرینات آن‌ها آگاهی دارد؟ آیا کسب رتبه به خود ورزشکار ارتباطی ندارد؟ این دو مثال به خوبی بیانگر دلیل منطقی برای واهی بودن ضمانت‌های ارائه شده توسط برخی از شرکت‌های سئو است.

افراد متخصص در سئو از دادن تضمین بابت کسب رتبه خودداری می‌کنند. در مقابل افرادی که به تازگی به حوزه سئو وارد شده‌اند، برای انجام پروژه‌های کوچک هزینه‌های پایینی را اعلام می‌کنند؛ افراد کم تجربه و افرادی که به دنبال ساخت رزومه و نمونه کار هستند مشتریانی را که بدنبال خدمات سئو تضمینی هستند را یک فرصت طلایی برای کسب درآمد بالاتر و یا حداقل کسب تجربه‌ای ارزشمند می‌دانند. سئو تضمینی تجربه‌ای‌ست که حتی در صورت شکست پروژه برای سئوکاران مبتدی ارزشمند است.

۷- حق شماست که بپرسید و مقایسه کنید

از شرکت‌های مختلف مشاوره اولیه در مورد پروژه خود دریافت کنید. از آن‌ها بخواهید برای شما پرپوزال سئو ارسال کنند. پروپوزال‌های سئو و پیشنهادات مجموعه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید. شرکت‌های سئویی که تنها با گرفتن اطلاعات جزیی نظیر نام وبسایت و حوزه کاری اقدام به ارسال پروپوزال سئو می‌کنند قطعا زمان کافی به بررسی سایت شما اختصاص نداده‌اند. بررسی دقیق سایت و کسب اطلاعات کافی توسط مجری پروژه، به مجری پروژه شناخت کافی را خواهد داد و از ریسک شکست پروژه خواهد کاست.

پروپوزال سئو چیست؟

آژانس سئو مورد نظر شما باید قادر باشد یک پرپوزال کامل در مورد نحوه اجرای پروژه سئو به همراه پیش فاکتور برای شما ارسال کند. پروپوزال سئو استاندارد شامل موارد زیر است:

 • مدت زمان لازم برای اجرای پروژه سئو: پروپوزال باید شامل مدت زمان لازم برای اجرای پروژه باشد. پروژه‌های سئو معمولا شش ماهه یا یکساله اجرا می‌شوند. در موارد خاص و نادر در پروژه‌های سئو کوچک این مقدار به سه ماه هم ممکن است برسد.
 • کلمات کلیدی هدف: کلمات کلیدی بسته به انتخاب کارفرما متفاوت خواهد بود. بسته به هزینه پرداختی شما تعداد این کلمات را می‌توان کاهش یا افزایش داد.
 • بررسی اولیه سایت: در یک پروپوزال سئو باید خلاصه‌ای از مشکلات اساسی سایت برای کارفرما نوشته شود تا کارفرما نسبت به نقاط ضعف سایت آگاهی پیدا کند.
 • موارد تحویلی: در پروپوزال سئو باید ذکر شود که مدت زمان لازم برای اجرای بخش‌های مختلف پروژه به چه شکل است و کارفرما در نهایت چه اقداماتی را برای رفع مشکلات لیست شده انجام خواهد داد.

نکته: طبیعتا نباید انتظار داشته باشید که پروپوزال شامل لیست کامل مشکلات و راهکارهای لازم برای بهبود سئو سایت شما باشد. پروپوزال‌ها بصورت اجمالی نوشته می‌شوند. به خاطر داشته باشید که به اشتراک گذاشتن پروپوزال دریافتی از شرکت‌های مختلف با افراد دیگر، اخلاقی نیست.

پرسش‌های متداول درباره قیمت گذاری پروژه های سئو

در ادامه تعدادی از سوالات شما درباره تعرفه‌های مختلف سئوی سایت را پاسخ داده‌ایم. در صورتی که موفق به یافتن پاسخ سوال خود در این قسمت نشدید، سوال خود را برای ما در قسمت نظرات بنویسید.

دلیل تفاوت در تعرفه سئو برای سایت‌های مختلف چیست؟

تعیین قیمت سئو سایت بدلیل اثرپذیری از فاکتورهای مختلف، پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و با توجه به اینکه همه پروژه‌ها و سایت‌ها برای کسب نتیجه نیازمند استراتژی سئو مختص خود هستند قیمت گذاری پروژه‌های سئو متفاوت است. مثلا کسب نتیجه برای یک کسب و کار محلی کوچک در شهر اصفهان ساده‌تر از بهینه سازی و سئو یک سایت فروشگاهی است که به کل کشور سرویس می‌دهد.
د

مطمئن‌ترین مدل قیمتی برای قرارداد سئو کدام است؟

سئو یک فرایند مستمر و دنباله دار است و محتوا و لینک‌های سایت دائما نیاز به بررسی و اصلاح دارند. بررسی ماهانه گزارش‌های سرچ کنسول گوگل و گوگل آنالتیکس بصورت مستمر یکی از الزامات در داشتن یک سایت بروز و دارای سئوی پایدار است. در نظر گرفتن این موارد و تجربه ما حاکی از موفقیت و رضایت کارفرما در قراردادهای بلندمدت و ماهانه سئو است.

آیا تعداد کلمات کلیدی در قیمت‌گذاری پروژه‌های سئو اثرگذار است؟

بطور کلی برای موفقیت پروژه سئو در یک حوزه، باید برای همه کلمات کلیدی مهم موجود در آن حوزه برنامه داشت. برخی از شرکت‌های سئو تعرفه سئوی خود را بر اساس تعداد کلمات کلیدی پیشنهادی کارفرما تغییر می‌دهند. ما در گروه نردبان در این باره با مشتریان خود شفاف هستیم.

جمع بندی

سئو یک سرویس پیچیده و بسیار تکنیکی است. کارفرمایان ترجیح می‌دهند تنها در مورد نتایج و خروجی خدمات سئو با شرکت‌های سئو وارد مذاکره و گفتگو شوند و کاری به جزییات فنی و روند حوه اجرای پروژه نداشته باشند. مهم است بدانید که اجرای پروژه سئو توسط افراد و شرکت‌های مختلف به یک شکل نیست و این مساله باعث تفاوت در تعرفه‌های سئو می‌شود. هزینه‌های سئوی سایت را به شکل یک سرمایه‌گذاری نگاه کنید که آینده کسب و کار شما را متحول خواهد کرد.

خدمات سئو ارزان با وعده‌های بلند پروازانه و تضمینی باید برای شما یک چراغ قرمز باشد. خدمات سئو حرفه‌ای و با کیفیت، معمولا هزینه بیشتری خواهند داشت و ارائه دهنده خدمات از دانش، تجربه و ابزارهای بهتری برای موفقیت پروژه سئو استفاده خواهد کرد. نکات مطرح شده در این مقاله حاصل تحقیق و تجربه ما در طی سال‌ها فعالیت حرفه‌ای و ارتباط با کسب و کارهای بزرگ، استارتاپ‌ها و شرکت‌های خصوصی مطرح بوده است ولی به این معنی نیست که هیچ روش قیمت گذاری دیگری برای پروژه‌های سئو وجود ندارد یا اگر هست نمی‌تواند موفق باشد. مهمترین چیزی که شما باید در تعرفه سئو ارائه شده توسط یک شرکت سئو یا فریلنسر باید به آن توجه کنید وجود شفافیت کامل از منظر خروجی پروژه و نحوه قیمت گذاری پروژه سئو است. در هر صورت بهتر است قبل از انتخاب شرکت سئو، جنبه‌های مختلف را در نظر بگیرید و به نکات ارائه شده در این مقاله توجه کنید.

شما در مورد مدل‌های مختلف قیمت‌دهی سئو چه نظری دارید؟ کدام روش را بیشتر می‌پسندید؟ سوالات و نظرات خود را برای ما بنویسید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
به این مطلب چند ستاره می‌دهید؟ (کمترین امتیاز سمت راست، بیشترین امتیاز سمت چپ)
(تعداد رای: 25 - امتیاز میانگین: 3.8)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوست دارید در جریان پاسخ دیدگاه خود و یا نظرات دیگران قرار بگیرید؟

شاید به این مطالب هم علاقمند باشید

ماجراجویی در وب با گروه دیجیتال نردبان

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات سئو، مشاوره سئو و طراحی سایت نردبان و دریافت مشاوره، با ما تماس بگیرید

عضویت در خبرنامه

فهرست مطالب